Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Každý Čech by měl aspoň jednou vyrazit na pivní túru

gastro | 28. 11. 2012

Mekkou každého Pražana by měl být pivní maraton. Aspoň jednou za život projděte Prahou a pijte pivo, kudy půjdete. Pivní túry už nejsou jenom výsadou žíznivých turistů, ale organizují se i pro obyvatele Prahy. 
Pivní túry Prahou. "Češi jsou soutěživý národ s enormní zálibou v konzumaci piva," vysvětlují oblibu podobných akcí Petr a Štěpán, organizátoři pivního maratonu Lachoutkův Memorial. Ten proběhne už 30. listopadu a soutěžit se bude o Lachoutkův pohár. Připravte se na pořádnou kocovinu!

Připravila: Johana Fundová


Pravý pivní závod končí na Petříně
Lachoutkův Memorial letos vypukne už po patnácté! "Závod ve svých začátcích byl organizován pouze pro známé a kamarády. Postupně se přidávali kamarádi kamarádů a nyní už závodí i lidi, kteří nejsou s nikým takzvaně spřízněni, jen se o závodu odněkud dozvěděli. Závod je otevřený, loni běželo dokonce 24 týmů," vysvětlují současní pořadatelé historii závodu.
 
Lachoutk%C5%AFv%20Memorial%20%282%29.jpgA jaká jsou pravidla? Stačí vytvořit čtyřčlenné družstvo, pak na místě obdržíte seznam hospod, ze kterého se vylosuje osm náhodných pražských putyk. Jedna je předem určená a poslední pivo se vypije na Petříně. Je jedno, jakou hospodou začnete a jakou trasu zvolíte. Důležité je, abyste soutěž dokončili. "Vítěz si nejvíce užije oslavu na Petříně, protože v době, kdy doběhne, si ještě všechno dobře pamatuje. Ti, kdo doběhnou třeba až hodinu po vítězi, svůj nejlepší okamžik většinou propásnou," vysvětluje pořadatel Petr. "Jako závodníka mě velmi bavilo plánování trasy a vymýšlení alternativních postupů, díky kterým jsme zvítězili. Jako organizátora mě baví start závodu, kdy vidíte, jak se dav sta závodníků rozprchne na všechny strany. Koho to zcela určitě nebaví, je obsluha Petřínské lanovky. Rád bych se jim omluvil za všechna příkoří, která jim závodníci chystají."

A pokud vám vrtá hlavou, jak vznikl název tohoto originálního závodu, vysvětlení je jednoduché. Zakladatel závodu se jednoho dne opil mezi Výtoní a Palackého náměstím a napadlo ho uspořádat stanovištní závod večerní Prahou s rozuzlením na Petříně. Vše s lahvovým pivem nazvaným Lachoutka - spojení vzniklé sloučením slov lahváč a pochoutka.
 
Pražská patnáctka aneb patnáct půllitrů piva
Zřejmě nejznámější pivní akcí je ovšem pivní pochod Pražská patnáctka. V květnu proběhl už 31. ročník tohoto legendárního pochodu, kdy se vítězem stává každý, kdo zvládne projít všemi patnácti hospodami a v každé vypít alespoň jedno velké pivo. "Vždycky je to zábava. Ještě nikdy jsem patnáct piv nevypila, ale aspoň třetinu zvládnu. I tak je to skvělá akce, které se s kamarády každý rok účastním," říká o Pražské patnáctce šestadvacetiletá Lucie.

Pra%C5%BEsk%C3%A1%20patn%C3%A1ctka.jpg

 Jste si jistí, že byste patnáct piv nezvládli? Nebojte, u této akce opravdu platí staré známé přísloví "Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se". Spoustu legrace si nepochybně užijete, i když zvládnete jen první půlku pochodu. "Žádná potvrzení o návštěvách jednotlivých hostinců nevyžadujeme. Spoléháme na osobní čest a poctivost každého turisty i na jeho dobrou paměť," připomínají každoročně organizátoři.
 
5.jpgToulky po hospodách s nejoriginálnějším názvem
Pražská patnáctka ale rozhodně není jedinou podobnou akcí. V dubnu například proběhly Pivní toulky Prahou, kde se pořadatelé zaměřili na hospody se zvláštními názvy. Výlet byl zaměřen především na hospody v Karlíně a na Žižkově. Vše začalo v hospodě U Chcípáka, pokračovalo se přes Mrtvého ptáka nebo Výčep U Pupkounů a v závěru se nezapomnělo ani na Bar Žumpa. Pokud vás tato akce zaujala, sledujte na Facebooku profil Turistika-výlety nebo CityBee. Je totiž vysoce pravděpodobné, že Pivní toulky Prahou budou opakovat.
 
Jestli jste v Praze noví a ještě pořádně nevíte, kam se vydat, můžete se přihlásit na Pivní túru s večeří. "Chcete poznat lépe večerní život Pražanů? Kam chodí na pivo, o čem se baví? Přihlaste se!" zve na akci Premiant City Tour.  O poznání sympatičtěji však působí pivní maraton, tedy Prague Beer Marathon, který naposledy proběhl 22. října. Jedná se o týmovou strategickou hru v šestičlenných týmech. Stejně jako v Pražské patnácte i zde je důležité číslo 15. V posledním maratonu bylo totiž cílem projít vyznačenou trasu s patnácti kontrolními stanovišti. Vyhrál tým s nejlepším časem v cíli. Přijde vám to jako hodně velké hazardování se zdravím a následnou kocovinou? Nebojte, základem zůstává legrace, a proto bylo možné, aby soutěžící pili nealkoholické pivo.

2.jpg

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!