Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

V ulicích města na vás číhá 20 soch. A taky jedna „hospodosocha“

doporučujeme | 24. 8. 2017

Vyrazte do ulic za Zoubkovou dívkou, jinochem, ženou a mužem. Okoukněte chobotnici ve Vltavě, zabrnkejte si na ocelové piano na Vyšehradě nebo prožijte Euforii na Novoměstské radnici. Zmohla vás únava? Posaďte se na ruku a nebo si objednejte něco dobrého ve 300 let starém dubu stojícím na Malostranském náměstí. Festival Sculpture Line rozmístil po Praze 21 soch a výtvarných objektů. Představujeme šest nejzajímavějších.

Untitleddesign.jpg

 

Sculpture Line

Sculpture Line

01.06. - 30.09.


 

Ruka - Horčicová Monika 

Materiál: laminát
Kde: THE PARK, V Parku 2343/24, Praha 4 
O autorce: Monika Horčicová vystudovala SUPŠ Václava Hollara  v Praze obor propagační výtvarnictví a Fakultu výtvarných umění VUT v Brně, ateliér Sochařství 1 u prof. ak. soch. Michala Gabriela. Během studia absolvovala stáž na School of Visual Arts v New Yorku ve Spojených státech. Ve své sochařské tvorbě soustavně využívá digitálních technologií a 3D tisku.

ruka.jpg

Chobotnice - Paluš Viktor 

Materiál: sklolaminát
Kde: Vltava(říční tok) - Masarykovo nábřeží 1982/6, Praha 2
O autorovi: Viktor Paluš vystudoval Střední průmyslovou školu Samuela Mikovíniho v Banské Bystřici, obor Konzervování a restaurování. Dále studoval Fakultu výtvarných umění VUT v Brně, ateliér Sochařství pod vedením doc. ak. soch. Michala Gabriela.

20157858_1824987957541810_141762620416913563_o.jpg

Euforie - Psotková Veronika 

Materiál: rabicová síť
Kde: Novoměstská radnice, Karlovo náměstí 1/23, Praha 2 
O autorce: Veronika Psotková je absolventkou ateliéru sochařství Michala Gabriela (MgA., 2009) na FAVU v Brně. Její tvorba je založena na principech realistického figurálního sochařství. Sochy Veroniky Psotkové odkazují na klasickou i současnou figurální tvorbu se silným vlivem popkultury. Zajímá ji estetika a autokorekce lidského těla, proměna kontextů a vzájemná komunikace soch v prostorové instalaci. Práce se stylizovanými drátěnými figuami tvoří paralelní  linii k její realistické sochařské tvorbě.  

SL-Novomestskaradnice_0377_tisk.jpg

Šaty na Zoot.cz


Dívka, jinoch, žena, muž - Zoubek Olbram 

Materiál: bronz
Kde: Areál klinik Perfect Clinic a Program H plus, Kartouzská 3274/10, Praha 5
O autorovi: Olbram Zoubek, jeden z nejvýznamnějších českých sochařů současnosti, se výrazným způsobem zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky. Zoubkův osobitý styl je charakteristický zredukovaným vytvarováním plastik, výraznou vertikalitou, rozrušeným povrchem a autorovu spřízněností a reakcí na antické dědictví. Jeho dílo je zastoupeno v Národní galerii v Praze a dalších pražských i mimopražských galeriích. Největší soubor jeho prací je v majetku Města Litomyšle vystaven ve stálé expozici ve sklepení litomyšlského zámku.

Zoubek_Andel.jpg

Pocta pro Josepha Beuyse - Kašpar Antonín 

Materiál: ocel
Kde: Vyšehrad, V Pevnosti 159/5b, Praha 2
O autorovi: Antonín Kašpar vystudoval SUPŠ Turnov, obor umělecký kovář, dále SUPŠ Praha, obor řezbář a v roce 1982 absolvoval VŠUP. Autor je zastoupen v mnoha veřejných a soukromých sbírkách po celém světě (např. USA, Rusko, Japonsko, Německo, Finsko, Anglie, Dánsko, Nizozemí) a v České republice. Antonín Kašpar pravidelně pořádá výstavy doma i ve světě.

vysehrad.jpg

Prastánek - Skála František

Materiál: 300 let starý kmen dubu
Kde: Malostranské náměstí, Malostranské náměstí, Praha 1 
O autorovi: František Skála vystudoval Střední uměleckoprůmyslová škola v Praze, obor řezbářství, následně vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér TV a filmové grafiky.
Koncem roku 2004 se Skála veřejnosti představil dosud největší výstavou své tvorby nazvanou Skála v Rudolfinu, kterou navštívilo přes 40 tisíc návštěvníků a stala se výstavou roku. V roce 2010 obdržel Státní Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti výtvarného umění. Nyní probíhá jeho velká výstava ve Valdštejnské jízdárně, kde představuje svá díla od roku 2004.

O instalaci: Více než šest metrů vysoký objekt z tři sta let starého dubového kmene funguje jako stánek, kde se mohou kolemjdoucí občerstvit nebo prozkoumat artefakty, které v následujících měsících František Skála připraví. O návštěvnickou obsluhu Prastánku, který bude v provozu až do konce výstavy 3. září, se postará známý pražský kavárník Ondřej Kobza.

19144150_1690975947619965_2277055450435502815_o.jpg

Potkali byste v ulicích rádi jinou sochu? Tady se podívejte, kde ji najdete.

přehled článků

Zákaznická karta VAN GRAAF Vám přináší pozvánky na módní prezentace, vybrané zboží za přednostní ceny, osobní narozeninové překvapení nebo uvítací poukaz v hodnotě 300 Kč. Zákaznickou kartu dostanete v obchodním domě VAN GRAAF na Václavském náměstí!

V únoru zvládnete s prázdnou peněženkou oslavit masopust i narozeniny Národní galerie (s Valentýnem to už asi bude o trochu horší). Bez koruny v kapse se naučíte plést, potrénujete bruslení...

Narazte kulichy, oblékněte rukavice a vyrazte ven. Nebojte, bude vás hřát láska a kdyby náhodou nehřála dostatečně, schováte se před zimou na jednom z 15 míst, která vám pro romantické (ale i bláznivé nebo gurmánské) rande doporučíme.