Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Na den pod zem. Unikátní akce otevře podzemní prostory Prahy

tisková zpráva | 17. 11. 2016

V Praze se uskuteční první ročník projektu NA DEN POD ZEM. Unikátní akce zpřístupní v sobotu 10. prosince 2016 na jeden den zdarma několik vybraných objektů, a dá tak možnost návštěvníkům objevit nevšední podzemní prostory.

clanky4/foto_01.png

„Naše hlavní město se nepyšní pouze krásnou architekturou, ale i širokou škálou podzemních objektů, jako jsou atomové kryty, katakomby, tunely a historická sklepení. Tato místa jsou veřejnosti mnohdy těžko přístupná a některá dokonce neznámá. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pro realizaci akce NA DEN POD ZEM,“ vysvětluje vedoucí projektu Anna Palánová. V rámci premiérového ročníku se uskuteční prohlídky s odbornými výklady, které návštěvníkům odhalí tajemství některých podzemních prostor Prahy.

Co & Kde se otevře?

V sobotu 10. prosince se veřejnosti otevře Národní památník hrdinů heydrichiády při pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Diváky přenese do atmosféry heydrichiády a seznámí je s emotivním příběhem parašutistů Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří se v kryptě kostela schovávali. Dalším zpřístupněným objektem bude protiatomový kryt Parukářka, kde proběhnou komentované prohlídky muzea Studené války.

„Jedinečnými podzemními prostory disponuje také Národní divadlo, ve kterých se návštěvníci budou moct projít pod nejslavnějším pódiem v Česku vůbec poprvé,“ dodává Palánová. Do projektu se zapojila rovněž druhá scéna Národního divadla, tedy Stavovské divadlo, které divákům poodkryje své běžně nepřístupné tajemné podzemí. 

 

Na den pod zem

Na den pod zem

10.12.clanky4/foto_02.png

Pátým objektem se stane kostel Panny Marie Vítězné, v němž našli svůj poslední odpočinek například karmelitánští mniši. Program v podzemních kryptách poskytne mimo jiné pohled na tři prosklené rakve se zachovalými lidskými pozůstatky. Vzhledem k omezené kapacitě bude možné objekty navštívit po online rezervaci, která bude spuštěna na webových stránkách akce. Každý přihlášený návštěvník obdrží email s potvrzením registrace.

V informačních místech budou k dispozici letáky s mapou a údaji o zpřístupněných prostorech. Veškerá sdělení týkající se události najdete na webových stránkách projektu www.nadenpodzem.cz. Premiérový ročník NA DEN POD ZEM pořádají studenti oboru Arts Management a vstup je zcela zdarma.

 

přehled článků

Darujte univerzální voucher, ať si každý může vybrat svůj oblíbený příběh! Bude to úniková hra na motivy Star Wars, Titanicu, Saw, Freddy Krueger, nebo Márnice?

Vezmeme vás na ty nejlepší vánoční trhy, ochutnáte tradiční i netradiční vánoční speciality, nakoupíte ekodárky, zajdete na mikulášskou... Tady je předvánoční nadílka těch nejlepších prosincových akcí zdarma.

Vybrali jsme pro vás 11 nejzajímavějších saun v Praze. Kdy mají otevřeno? Kolik stojí vstup? Kde nabízejí něco navíc? Vše najdete v jednom přehledném článku. A pokud byste si nevybrali, máme pro vás jedno mrazivé překvapení na závěr...