Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
13
května

Svatojánské slavnosti NAVALIS

Svatojánský spolek

zpět na výpis akcí
 
Tip

Svatojánské slavnosti Navalis jsou nápodobou původních pražských barokních slavností pořádaných od roku 1715.

Začátek:13. 05. 23
Konec:15. 05. 23
Čas:14:00 - 21:00
Kategorie: zábava|zábava - ostatní

Už po patnácté v obnovené tradici se v Praze budou od soboty 13. května do pondělí 15. května konat Svatojánské slavnosti NAVALIS. Vltava v blízkosti Karlova mostu se tak opět stane místem, kde se stejně jako v barokní době uskuteční vodní koncert. Slavnosti navíc letos připomenou 630 let od mučednické smrti sv. Jana Nepomuckého. 

Program slavností zahájí Svatojánské sympozium, které se bude konat v sobotu 13. května od 

14 hodin v Arcibiskupském paláci. „Představíme zde novou knihu MUSICA NAVALIS – Dějiny slavností a kultu sv. Jana Nepomuckého, což je jediná publikace, která popisuje svatojánský kult od středověku po současnost,“ říká pražský převozník a ředitel muzea Karlova mostu Zdeněk Bergman.

Právě Jan Nepomucký, jenž je celosvětově nejznámějším českým světcem, je také jedním z patronů italských Benátek. „Každý rok proto zveme do Prahy benátské gondoliéry a veslaře, a letos poprvé ozdobí Vltavu historické benátské plachetnice,“ zmiňuje Bergman. Návštěvníci NAVALIS si v neděli 14. května od 14 do 18 hodin u Hergetovy cihelny budou moci plavbu na těchto lodích, které jsou ve vlastnictví aristokratických rodin z Benátek, zdarma vyzkoušet. 

Slavnosti vyvrcholí v pondělí 15. května, kdy svatojánské procesí povede Banderium z Kunovic, které je dle tradice ochranou pro panovníka či biskupa. Kladrubský hřebčín vypraví původní arcibiskupský kočár s reprezentativním čtyřspřežím kladrubských hřebců. „Arcibiskup pražský požehná v 16.30 jezdcům a koním z balkónu Arcibiskupského paláce, od 17.30 bude sloužit v katedrále slavnostní mši svatou. V 19:45 odstartuje regatu historických závodních veslic symbolicky benátským praporem od mřížky, kde podle tradice svrhli tělo sv. Jana Nepomuckého,“ uvádí Bergman. Regaty se zúčastní i bývalí čeští reprezentanti v čele s Václavem Chalupou a Radkem Šťovíčkem.

Pět hvězd svatého Jana Nepomuckého

Večerní koncert na hladině Vltavy zahájí seskok pěti osvětlených parašutistů. Šestý parašutista, Marek Rahbani, proletí pod obloukem Karlova mostu, kde bylo podle tradice tělo Jana Nepomuckého svrženo do Vltavy. „V období baroka, byly tzv. vodní hudby, musicae navales, komponovány vždy pro jednotlivé ročníky slavností, dle tohoto kánonu i v roce 2023 zazní již pošesté autorská hudba skladatele Kryštofa Marka,“ vysvětluje Bergman. Skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek představí svou symfonickou skladbu Pět hvězd svatého Jana Nepomuckého, na které s Markem spolupracoval P. Miroslav Herold SJ. Autorem námětu skladby je Vojtěch Pokorný, předseda Svatojánského spolku a Zdeněk Bergman, ředitel Muzea Karlova mostu.

Program NAVALIS:

Sobota 13. května

10:00 Spouštění benátských lodí na hladinu Vltavy u Hergetovy cihelny

14:00 Svatojánské sympozium: uvedení nové knihy Musica Navalis – Dějiny slavností a kultu sv. Jana Nepomuckého (Arcibiskupský palác)

Neděle 14. května

14:00 – 18:00 Benátské odpoledne na Hergetově cihelně

Pondělí 15. května

14.30 Slavnostní zdobení koní na Hradčanském náměstí

16:30 Žehnání jezdcům, koním a poutníkům na Hradčanské náměstí

17:30 Slavnostní mše svatá v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava

19:00 Svatojánské procesí na Karlův most

19:45 Regata lodí, seskok parašutistů, plavba otužilců u Karlova mostu

20:00 Pobožnost v kostele sv. Františka z Assisi na Křižovnickém náměstí

20:30 Světová premiéra symfonické skladby Pět hvězd sv. Jana Nepomuckého Kryštofa Marka pod Karlovým mostem

Svatojánský spolek
Tel: 776 776 776
Karlův most
Praha 1
Navigovat
MHD

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Doporučujeme vyzkoušet: