Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Pecka týdne: Design z nábytkových odpadků má náhodou styl

kultura | 1. 10. 2012

Chtělo by se vám bydlet v pokojíčku z odpadků? Designéři z projektu 3xR vám na Designbloku dokážou, že je to nanejvýš příjemné. Cílem jejich práce je totiž dokázat, že se dá životní prostředí stylově šetřit. A nemusíte se zrovna přivazovat na zahradě ke stromu. Stačí, když si lehnete třeba do Redukované, Renovovanée a Repasované (tedy splníte tři "R") postele. Pokoj zařízený z poškozeného nábytku společnosti IKEA si můžete prohlédnout v Superstudiu v Kafkově domě. "Stačí otevřít kontejnery a začít tvořit," říká Jitka Nechvátalová ze Sdružení Tereza.

Připravil: Pavel Prchal

Kde přišla inspirace, která stála za celým projektem? Proč jste se rozhodli projekt spojit právě s nábytkem IKEA?
Dlouho jsme přemýšleli nad tím, jak upozornit na ekologická témata způsobem atraktivním pro média. Před rokem se stala společnost IKEA partnerem našeho programu pro děti Les ve škole a pak už byl jen krůček k nápadu, že budeme vytvářet nábytek z odpadu pod heslem 3xR.

Myslíte, že bylo pro designéry náročné změnit styl uvažování a přijmout omezení z hlediska materiálu?  Nebo to byla naopak osvěžující změna?
Určitě je to velká výzva. Designéři vůbec nevěděli, co za materiál je čeká. Měsíc jsme sbírali poškozený nábytek a doplňky v obchodních domech IKEA a to zcela bez jakékoliv selekce, prostě co bylo, to se hodilo do kontejneru pro 3xR. Workshop pak začal tak, že jsme otevřeli dva obrovské kontejnery a umělci začali přebírat tuto nadílku a přemýšlet, co vyrobí. Účast na workshopu jistě vyžadovala odvahu, jelikož šli designéři "s kůží na trh". Na druhé straně je výzva i příjemná a motivační, což mnozí potvrdili.

Myslíte, že by bylo lepší, kdyby se lidé nesnažili odpad separovat na skládky, ale raději "s ním žili"?
Určitě. Našim záměrem rozhodně není nějaké moralizování. Chceme jen upozornit na stále se zkracující život věcí, které mohou výborně sloužit dál. Abychom neskončili tak, že rovnou z obchodu budeme věci vozit na skládky. Fascinující je zkrátka druhý život věcí, které mají svůj příběh, historii, osobnost.

Co se starými sáňkami? Třeba domácí fitness...

[san%C4%9B1%281%29.jpg][san%C4%9B%202%281%29.jpg]

Jaká je podle vás nynější situace s odpady a jak je možné s nimi nakládat efektivněji?
Nejefektivnější nakládání s odpady je takové, kdy odpady vůbec nevznikají. Název našeho projektu není náhodný – ta tři „erka“ znamenají: Redukuj / Renovuj / Recykluj. A ani pořadí není voleno náhodou. Chceme zkrátka naznačit, že nejdůležitější je odpad redukovat, přemýšlet třeba nad množstvím obalů. V druhé řadě můžeme věci znovu využívat a naposledy, když už to jinak nejde, tak odpad recyklovat.

Z vystavovaných exponátů se mi vždy asocioval kontroverzní americký architekt Michael Reynolds, o němž byl natočen film Garbage Warrior. Ve filmu např. staví domy z malty a PET lahví a využívá prakticky jen odpady. Dokážete si představit život v takovém domě, vybaveném vámi navrženým nábytkem?
Film i myšlenka je velmi zajímavá, mimochodem, film je k vidění i u nás pod názvem Architekt odpadu. Ale popravdě nevím, takto postavené domy jsou krásné, ale dosti nestandardní a já jsem možná příliš konzervativní. Takže má volba je spíše tradiční: přívětivý nízkoenergetický dům. Mnohými  kousky z projektu 3xR bych si domácnost opravdu ráda vybavila, ale to by se mi muselo podařit je vydražit.

Jaká je vaše představa částky, za kterou se vystavované exponáty mohou vydražit? Jak konkrétně peněžní prostředky využijete?
Všechny výrobky 3xR dražíme na Aukro.cz a odvážně jsme začali od jedné koruny, aby byla hra zábavná. Snad nás výsledná částka příjemně překvapí. Jelikož se jedná o náš první podobný projekt, přesnou představu o částce nemáme. Aukce proběhne od 2. do 9. října. Peníze využijeme na další rozvoj programu Les ve škole. Děti během výuky poznávají les, objevují přírodní i ekonomické vazby, učí se, jak o les pečovat a v neposlední řadě i samy lesu pomáhají. Čistí třeba lesní studánky, vysazují stromky a mnohé další. 

Jaké jiné zajímavé činnosti nyní probíhají ve Sdružení TEREZA, co plánujete do budoucna? 
TEREZA je zajímavá sama o sobě. 7. listopadu proběhne třeba první světový den Ekoškoly. V celé naší republice se žáci a učitelé Ekoškol vydají uklízet své okolí, vysvětlovat dospělým, jak třídit odpad, vylepšit svoji školní zahradu a spoustu dalšího. Nejzajímavější projekty podpoří TEREZA i finančně. Pro mnoho rodičů a prarodičů bude snad i zajímavý náš nový webový portál www.bezteven.cz, kde najdou nejrůznější aktivity pro pobyt v přírodě, ale třeba i důvody, proč je pro rozvoj dětí nezbytný čas venku. Tento portál spustíme na Den stromů 20. října 2012.

 

[design%20blok%281%29.jpg]

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!