Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Zavřít reklamu
  Největší kulinářský festival na světě!

Václav Špála: Kytky

Menu
náš tip
14.02. do 17.05.
10:00 - 18:00
Museum Kampa
web
  • Omlouváme se, ale Vaše zařízení
    neumožňuje vygenerovat akci přímo.

    Pro zaslání náhradního exportu v e-mailu
    se musíte nejprve přihlásit.
Václav Špála: Kytky

Výstava nabídne takřka 80 obrazů z veřejných i soukromých sbírek, které nabídnou výběr ze Špálových květin od dvacátých do čtyřicátých let.

Museum Kampa
U Sovových mlýnů 2
118 00, Praha 1
Vizitka pořadatele 
 

Ač květinová zátiší představují nejpočetnější segment malířského díla Václava Špály (1885–1946), dosud jim nebyla věnována samostatná výstava. Dosavadní přehlídky i odborná literatura je většinou odbývaly jako méně zajímavý segment malířova díla, aniž by se snažily vyzdvihnout jejich specifické kvality. Poučení současným uměním navíc otevírá možnost přehodnocení i těch aspektů Špálových květinových zátiší, které se v modernistické perspektivě jevily jako problematické. Variování jediného tématu, řemeslnost či časovost jsou kvality, jež v kontextu současného umění nabývají nových atraktivních významů.

V srpnu 2025 uplynulo 140 let od Špálova narození a v květnu 2026 to bude 80 let od jeho smrti. Tato výročí však zůstala víceméně opomenuta, byť od malířovy poslední velké výstavy na půdě Národní galerie jsou to již více než dvě desítky let. Museum Kampa chystá na začátek roku 2026 výstavu zaměřenou výhradně na Špálova květinová zátiší. Výstava se uskuteční od poloviny února (vernisáž bude v pátek 13. 2.) do půli května 2026 v horním patře pražských Sovových mlýnů. Prezentováno bude takřka 80 obrazů z veřejných i soukromých sbírek, které nabídnou výběr ze Špálových květin od dvacátých do čtyřicátých let.

Malíř si své obrazy známkoval a z bezmála 800 květinových zátiší, která namaloval, jen 32 ohodnotil nejvyšší známkou, tedy jako „vzácné“ či „primissima“. Deset z nich bude na výstavě k vidění. 

Kurátor: Jan Skřivánek


Zpět na homepage