Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Našli jsme nabídku, cos hledal nebo zpět na výpis?  

Jakub Špaňhel / Slepice v pekle

Jakub Špaňhel / Slepice v pekle

6/6 – 9/9 2012, Galerie hlavního města Prahy, Městská knihovna, 2. patro, Mariánské náměstí 1, Praha 1, otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, www.ghmp.cz

Mariánské náměstí 1
Praha 1, 11000
ghmp.cz
pavla.dachovska@justC.cz
Tel. 227195134

 

Náhoda, pohyb a bezprostřednost, to jsou důležité prvky gestických rozměrných maleb Jakuba Špaňhela. Do práce na obrazech zapojuje různé zdánlivě nemalířské prostředky, košťata nebo válečky, barvy nechává stékat, přesahovat plátno. Suverénním způsobem zaznamenává otisky reality. Často se inspiruje černobílými reprodukcemi či fotografiemi. Vytváří jakousi dvojnásobnou interpretaci. Pro Špaňhela příznačná sériovost je nejvíce patrná ze souboru „válečků“ opakujících stejné motivy (Slepice v pekle, 2006–2012).

Prvotní podnět pro mladého studenta Akademie výtvarných umění v Praze znamenal obraz Po mši v Předklášteří (1927) Oldřicha Blažíčka, nejznámějšího českého malíře chrámových prostor. Soubor komorních interiérů nastartoval v roce 2002 umělcovu tvorbu. Soustředěně se věnoval gotickým (Sv. Vít, 2001–2002) a především barokním kostelům (Černozlatá, 2002), na nichž rozpracoval tvarovou redukci a odhmotnění prostorových forem. Temné vnitřní prostory oproštěné od lidí prosvětluje zlatou barvou symbolizující světlo, jehož působení výrazně rozvíjel na mnoha obrazech. Na světelné motivy navazovala rozsáhlá série velkoformátových „lustrů“ (2006–2008), související s autorovou sběratelskou vášní pro starožitné předměty. „Původně fungovaly jako doplněk k malování aktů, ale posléze jsem je začal malovat samostatně, “ přibližuje autor.

 

Místo konání výstavy: Městská knihovna, 2. patro, Mariánské náměstí 1, Praha 1

Termín konání výstavy: 6. 6. – 9. 9. 2012

Otvírací doba: út–ne 10.00–18.00

Vstupné: 120, – Kč plné (dospělí) / 60, – Kč snížené (studenti, senioři)

Další informace: www.ghmp.cz

 

Expanze do městských námětů

Zlomovým okamžikem se pro Špaňhela stala expanze do městské krajiny. Od námětů proslavených „benzinek“, připomínajících svou zjednodušenou podobou antické chrámy, přešel k další variantě pláten, která zachycují osamělé cesty v noci za deštivého počasí (Krajina v dešti, 2005). Mezi námětem a divákem Špaňhel nechává pomyslnou mlhu, jež rozostřuje konkrétní motivy. Určitou distanci do obrazu vnáší nejen fyzickým odstupem při malování, ale i nadsázkou, patrnou rovněž z některých názvů.

Banky a jiné často téměř pohlednicové výjevy (Španělské schody, 2011) typické pro metropole, k nimž má autor blízko, představují stálou součást Špaňhelovy tvorby z posledních let. Jako protiváhu k nim průběžně volí ženské portréty a akty. Jedná se o živočišné podobizny, prudké smyslné záznamy (Jana, 2008).

V současnosti pracuje na křehkých plátnech vycházejících z podnětů grafických listů Bohuslava Reynka (Had na sněhu, 2012). Jejich sevřeným dojmem přivádí diváka k hlubší sebereflexi. Vrací se jimi k tématu víry a katolictví, jež autor dlouhodobě sleduje (v roce 2004 pracoval například na oltářním obraze a oknech kostela sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu). Motiv zvířat doprovází autorovu tvorbu již od dětství: „Jeden z mých prvních obrazů byl kohout. Namaloval jsem ho už ve čtyřech letech. Témata českého venkova jsou mi blízká i v současné době,“ komentuje svou nejnovější tvorbu autor.

 

Jakub Špaňhel (* 1976): život a dosavadní dílo ve zkratce

Autor patří k nejvýraznějším současným malířům. Studoval na pražské Akademii výtvarných umění u významných osobností naší výtvarné scény, Jiřího Davida a Milana Knížáka. Maluje náměty, které jej obklopují, nevymýšlí si fiktivní příběhy. Rychlé tahy štětcem mu slouží jako deníkové záznamy. Zprvu se jednalo o prostory související s lidskou konečností (kostely, hřbitovy, krematoria), později se jeho tvorba otevřela do městské krajiny. Špaňhel i nadále zachycuje momenty s dekadentním vyzněním již předem signalizující pozemský zmar.

Jakub Špaňhel se účastnil většiny významných přehlídek malby, je zastoupen v mnoha sbírkách a má za sebou celou řadu samostatných výstav. V roce 2003, rok po absolvování akademie, vystavoval ve druhém patře Staroměstské radnice a ve stejném roce se jeho obrazy objevily na přehlídce současného umění Perfect Tense / Malba dnes. Aktuální výstava v Městské knihovně Slepice v pekle je pro Jakuba Špaňhela dosud největší pražskou samostatnou prezentací za posledních třináct let. „Je mi ctí vystavovat v tak nádherném prosvětleném prostoru, uzavírá Jakub Špaňhel.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM:

Lektorské prohlídky: čt 19. 7., 16. 8. v 16.30

 

Tvořivé dialogy s uměním (víkendový program pro rodiny s dětmi)

Pro děti, ale i pro všechny další věkové kategorie výtvarné dílny s lektorkou Lucií Haškovcovou přímo v expozici – animační program se speciálními doprovodnými materiály, připravený a realizovaný edukačním oddělením. Po interaktivních prohlídkách výstav následuje výtvarná reakce – vlastní tvorba návštěvníků. Účastníci akcí se mohou seznámit s tradičními i netradičními technikami z oblasti kresby, malby, experimentální fotografie i prostorové, intermediální, akční a konceptuální tvorby. Cena 5,– Kč děti do 10 let, 20,– Kč návštěvníci nad 10 let. Akce si, prosím, rezervujte do 16.00 předchozího dne.

sobota 1. 9., 13:00–18:00, Městská knihovna, „V magnetickém poli černozlaté“

V rámci výtvarných reakcí na výstavu J. Špaňhela se budeme inspirovat několika rovinami jeho mnohovrstevnaté tvorby. Pomocí zlatých sprejů i tekutých barev a fixů v kombinaci případně s dalšími barvami se budeme snažit na rozměrné černé papíry vytvářet širokými štětci noční industriální krajiny, periferie měst atd. Na základě inspirace zde přítomnými Špaňhelovými obrazy s magickými temnými interiéry kostelů a především s jeho pojetím novodobých chrámů dneška – benzinek, bank a továren, které díky autorově stylu vyzařují silné fluidum a které v sobě mají skrytou nevysvětlitelnou přitažlivost, působící jako magnet, podněcující dotknout se a vstoupit – v určitých momentech evokují cesty nebo brány do dalších dimenzí. Právě sprej má schopnost dodat výtvorům rysy rozostřenosti, zamlženosti, nejasnosti a tajemnosti… Budeme pracovat i s černobílými reprodukcemi fotografií nočních architektonických motivů. Inspirovat se budeme mj. i typickými „válečky“ a také umělcovými osobitými recyklacemi námětů, motivů a detailů prací B. Reynka a transformacemi těchto křehkých miniaturních prvků do velkých měřítek jeho gestické expresivní malby.

 

Interaktivní prohlídky pro školy

 

Možnost interaktivních prohlídek spojených s experimentální výtvarnou reakcí na výstavu, vhodné pro všechny typy škol (rezervace: lucie.haskovcova@ghmp.cz, +420 608 216 418, +420 606 612 987).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kurátoři výstavy: Karel Srp, Sandra Baborovská
Architektonické řešení: Tomáš Svoboda
Grafická úprava: Belavenir
Redakce textů: Marta Nožková
Anglický překlad: Ivan Vomáčka
Instalace a produkce: Diana Brabcová, Radka Lhotáková, Kateřina Adamová, Petr Tlučhoř, Jan Pavelka, Marek Fryš, Petr Linhart, Jiří Stáhlík, Martin Krsek
Propagace: Miroslav Koláček, Michaela Moučková, Alice Lenská, Lucie Haškovcová, Růžena Karlíková

Děkujeme Galerii Klatovy/Klenová a soukromým zapůjčitelům za spolupráci na výstavě.

Mediální partneři: Rádio Wave, Rádio 1, ArtMap, A2, Artyčok. TV, Vltava ČRo, ArtMix, Ateliér, Art and Antiques, Metropolis, Pragueout.cz, Žena-In

120 Kč
od
06. 06.
do
09. 09.
vizitka:
Galerie Městská knihovna, 2. patro
kategorie:

kultura | galerie
lokace:
Praha 1

Také by Tě mohlo zajímat:

Divadelní ústav

Celetná 17
Praha 1, 110 00
www.divadelni-ustav.cz

Osobní záznam Oblíbený záznam Záznam oblíbené společnosti
Přidat do oblíbených

Sdílet:

Facebook

export do kontaktů
Více výhod pro přihlášené

Elmgreen & Dragset: READ

16.11. - 22.04. Kunsthalle Praha

Světově proslulé umělecké duo Elmgreen & Dragset proměňuje Kunsthalle Praha v živoucí veřejnou…

Osobní záznam Oblíbený záznam Záznam oblíbené společnosti
Přidat do oblíbených

Sdílet:

Facebook

export do kalendáře
Více výhod pro přihlášené

Palác YMCA

Na Poříčí 12
Praha 1, 110 00
www.palacymca.cz/palac-ymca.html#

Osobní záznam Oblíbený záznam Záznam oblíbené společnosti
Přidat do oblíbených

Sdílet:

Facebook

export do kontaktů
Více výhod pro přihlášené

John Sanborn: Notes on Us

01.03. - 03.06. Kunsthalle Praha

První sólová prezentace díla amerického umělce Johna Sanborna v České republice pod názvem Notes on…

Osobní záznam Oblíbený záznam Záznam oblíbené společnosti
Přidat do oblíbených

Sdílet:

Facebook

export do kalendáře
Více výhod pro přihlášené