Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
29
září

Den architektury 2023

Kruh z. s. - Den architektury

zpět na výpis akcí
 
 

Objevujte s námi architekturu známou i neznámou na stovkách akcí po celé České republice i na Slovensku.

Začátek:29. 09. 23
Konec:05. 10. 23
Cena:Zdarma
Čas:10:00 - 21:00
Kategorie: poznání|památky

Architektonické skvosty, nejmodernější i zapomenuté stavby, paláce, bývalé továrny i bankovní domy, výpravy po věžích, klášterech a kostelech nebo mostech, ale i sportovních stadionech, výstavních pavilonech i nemocničních budovách. V pátek odstartuje největší architektonický festival u nás Den architektury a až do 5. října nabídne zdarma více jak 450 akcí po celé České republice i na Slovensku. Návštěvníci mohou vybírat z exkurzí do běžně nepřístupných budov, architektonických procházek či cyklovyjížděk, které probíhají pod vedením architektů, historiků a dalších odborníků na daná témata. Nechybí ani program pro děti.

Mottem 13. ročníku festivalu je Objev konstrukce! a v hlavním programu se zaměří na mimořádná konstrukční řešení z nejrůznějších pohledů, a to jak v historické architektuře, tak u staveb z 20. a 21. století. Program zájemce provede nejrůznějšími architektonickými styly, od baroka přes funkcionalismus a brutalismus, až po současnost. Návštěvníci se mohou vydat také po stopách výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí letos uplyne 300 let, a po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil přesně před 100 lety. Na programu festivalu ale nechybí ani nejnovější stavby či zdařilé rekonstrukce.

Programovou nabídku doplňují i divadelní představení či koncerty. Například bude uvedeno představení divadla JEDL Santini nebo autorský projekt Jiřího Havlíčka, Petry Hůlové a Petra Vrby Analýza bydlení. 

Cílem festivalu je upozorňovat na kvalitní architekturu a představovat ji v širších souvislostech, s důrazem na architekturu poválečnou a současnou. Řada akcí se věnuje i proměnám jednotlivých lokalit či potřebným změnám ve veřejném prostoru, jak po společenské stránce, tak i z hlediska udržitelnosti. Akce jsou realizovány ve spolupráci s místními spolky a architekty. 

Hlavní festivalová linka má letos v hledáčku zajímavá konstrukční řešení v architektuře. V Praze mohou zájemci zavítat například na prohlídky Fakulty architektury ČVUT, Klementina, areálu Pragovky nebo na Zámek Veleslavín. V Brně se program zaměří mimo jiné na architektonicky unikátní výstaviště či sportovní halu Rondo, dále umožní navštívit budovu legendárního Prioru nedlouho před jeho stržením. V Ostravě festival nabídne mimo jiné prohlídku oblasti Dolní Vítkovice a ve Zlíně otevře veřejnosti budovu Centroprojektu. V Mníšku pod Brdy zvou pořadatelé do krovů kostela sv. Václava a v Olomouci nabízejí mimořádnou příležitost prohlédnout si krovy radnice. 

Program zahrnuje i mimořádná řešení rekonstrukcí historických budov. Pozve například do nově zrekonstruovaného modernistického Wenkeova domu v Jaroměři od Josefa Gočára nebo na radnici do Moravské Třebové, kde unikátní konstrukční technologie na přelomu 50. a 60. let 20. století zachránila významnou městskou renesanční památku. Další festivalové cesty povedou po bývalých továrnách, například do tkalcovny v Náměšti nad Oslavou, areálu niťárny v Kyjově u Krásné Lípy,  továrny Tesla v Lanškrouně, tkalcovny v Lomnici nad Popelkou, historické papírny ve Vraném nad Vltavou nebo do bývalé přádelny ve Strakonicích.

Mapa po Praze

Tato akce má více míst konání po Praze

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Doporučujeme vyzkoušet: