Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
28
října

Lvem mě nazývají - online prohlídka

Národní muzeum

zpět na výpis akcí
 

Výstavu o symbolu českého lva si můžete projít již nyní a to v rámci komentované online prohlídky s ředitelem historického muzea.

Začátek:28. 10. 20
Konec:30. 11. 20
Cena:Zdarma
Čas:11:00 - 23:59
Kategorie: poznání|muzea

Poprvé se stříbrný dvouocasý lev v červeném poli objevil na Moravě. Spolehlivě je doložený na pečeti moravského markraběte Vladislava Jindřicha (1160/65–1222). V roce 1247 ho jako své erbovní znamení přijal Přemysl Otakar II. ještě jako markrabě moravský a ponechal si jej i jako český král. Po jeho násilné smrti symbol lva převzala česká šlechta a lev se tak stal českým zemským symbolem, kterým zůstal až do rozpadu Rakouska-Uherska v roce 1918.

Odkud motiv lva původně pochází, je nejasné. Lva zmiňuje už pověst o Bruncvíkovi. Podle Dalimilovy kroniky zase získal stříbrného lva v rudém poli do erbu český kníže Vladislav II. od Fridricha Barbarossy za pomoc při dobývání Milána. V Evropě se však nejedná o ojedinělý případ použití lva. Ve svém státním znaku ho mají např. Lotyšsko, Španělsko, Švédsko, Norsko, Finsko, Dánsko, Estonsko, Nizozemsko, Belgie, Lucembursko či Velká Británie.

Po vzniku Československa se starý znak českého státu stal předlohou pro prozatímní znak. To vyvolalo odpor na Slovensku a lev tak dostal na hruď srdeční štítek se znakem Slovenska v podobě trojvrší s dvouramenným křížem. V letech 1960–1990 přišel lev o svoji královskou korunu, byla nahrazena rudou pěticípou hvězdou a na prsním štítku byl vyobrazen Kriváň s partyzánskou vatrou. Ke své původní podobě se lev vrátil až v roce 1990.

Přijďte si prohlédnout proměnu podoby českého lva od nejstaršího známého vyobrazení na kachli z hradu Zvíkov až po současný Řád Bílého lva.

Výstava pokračuje v prezentaci státních symbolů v Národním muzeu a připomíná 100. výročí od uzákonění československých státních symbolů v roce 1920. Vznikla ve spolupráci Národního muzea, Správy Pražského hradu, Kanceláře prezidenta republiky a Vojenského historického ústavu Praha.

Mapa po Praze

Tato akce má více míst konání po Praze

Další akce pořadatele:

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Doporučujeme vyzkoušet: