Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Buďte ohleduplní & info o akcích v Praze

Než vyrazíte na akci, ověřte si aktuální informace u pořadatele. A respektujte prosím všechna hygienická opatření.

31
srpna

Sluneční králové

Národní muzeum

zpět na výpis akcí

Výstava je výjinečným projektem, který dokumentuje největší archeologické objevy českých egyptologů spjaté s výzkumem egyptského Abúsíru.

Začátek:31. 08. 20
Konec:01. 06. 21
Cena:od 300 Kč
Čas:10:00 - 18:00
Kategorie: poznání|muzea, památky, ostatní

Od 18. 12. je v Muzejním komplexu Národního muzea možné navštívit pouze výstavy Sluneční králové a Poklady světové filatelie v Historické budově, a to za přísných organizačních a hygienických podmínek:

  • Vstup je umožněn pouze s předem zakoupenou on-line vstupenkou s časovou rezervací na jednu z výstav. Pro každou z nich je vyhrazen samostatně označený vchod.

  • Návštěvník bude vpuštěn do budovy maximálně 20 minut po termínu uvedeném na vstupence.

  • Při vstupu do budovy je každému návštěvníkovi změřena teplota. Vstup nebude umožněn v případě, že naměřená teplota přesáhne 37,5°C.

  • Každý návštěvník obdrží u vstupu při kontrole vstupenky respirátor třídy FFP2 nebo KN95, který musí mít nasazen po celou dobu návštěvy budovy.

  • Pohyb po budově je možný pouze ve vyhrazených koridorech.

  • Návštěvníci jsou povinni dodržovat 2 metrové rozestupy a dezinfekci rukou.

  • Návštěvníci jsou povinni dbát organizačních pokynů pracovníků muzea.

*****

Výstava Sluneční králové je výjimečným mezinárodním projektem, který dokumentuje největší archeologické objevy českých egyptologů spjaté s výzkumem egyptského Abúsíru, starověkého královského pohřebiště sousedícího na severu s Gízou a na jihu se Sakkárou.

Návštěvníkům se představí bohaté zápůjčky ze světových muzeí – z Egyptského muzea v Káhiře, z Velkého egyptského muzea v Gíze, z muzeí v Berlíně, Lipsku, Hannoveru, Heidelbergu, Hildesheimu a Frankfurtu nad Mohanem. K vidění budou rovněž předměty, které Národní muzeum získalo jako československý podíl na nálezech učiněných expedicí Univerzity Karlovy v Abúsíru. Vystaveny budou poklady z doby 3. až 1. tisíciletí př. n. l., například unikátní královská socha panovníka Raneferefa, jednoho ze čtyř faraonů pohřbených v Abúsíru, nebo rozsáhlý soubor soch z hrobek princezny Šeretnebtej a písaře Nefera.

Jako sluneční králové jsou v egyptských dějinách označováni panovníci 5. staroegyptské dynastie (asi 2435–2306 př. n. l.), kteří jsou neodmyslitelně spjati právě s lokalitou Abúsír, kde v průběhu jejich vlády vyrostlo královské pohřebiště se třemi pyramidami. Bohatou reliéfní výzdobu, vybavení, ale i běžný chod těchto pyramidových komplexů budou moci návštěvníci prozkoumát díky vystaveným předmětům, ale i za pomoci audiovizuálních materiálů. Prostřednictvím audiovizuální projekce bude představena historie zádušního chrámu krále Sahurea, dále nejznámější část slunečního chrámu krále Niuserrea – tzv. svatyně ročních období, nebo bude ke zhlédnutí první filmové zpracování příběhu ze slavného Papyru Westcar.

Výstava nepředstavuje pouze osudy vládců starověké země na Nilu. S výstavou se návštěvníci podívají i do příslovečného stínu pyramid – nekrálovského Abúsíru. Abúsír k pohřbům staroegyptských elit sloužil mnohem dříve, než se stal královskou nekropolí. Vydají se tak na cestu od prvních pohřbů v době sjednocení Egypta okolo roku 3000 př. n. l. přes období stavitelů pyramid, imperiálního rozmachu egyptského státu v době Nové říše až po období cizích nadvlád nad Egyptem v průběhu 1. tisíciletí př. n. l. Audiovize umožní nahlédnout také do nevykradené hrobky velmože Iufay, která byla nalezena 18 metrů pod zemským povrchem.

Národní muzeum
Tel: 224 497 111
Václavské nám. 68
Praha 1, 11579
Navigovat
MHD

Také by tě mohlo zajímat:

Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

 

Sbalte si svačinu do batůžku a jděte na čerstvý vzduch. Nechte se inspirovat místy v metropoli a okolí, která máme rádi v redakci CityBee.cz.

Doporučujeme vyzkoušet: