Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Zavřít reklamu
  Léto na Hostivařské přehradě

Psaní jako ultimátní záležitost

Menu
náš tip
07.07. do 07.07.
19:00 - 20:30
(A)void Floating Gallery
web
  • Omlouváme se, ale Vaše zařízení
    neumožňuje vygenerovat akci přímo.

    Pro zaslání náhradního exportu v e-mailu
    se musíte nejprve přihlásit.
Psaní jako ultimátní záležitost

Tento večer bude patřit básníkům, kteří psaní chápali jako krajní zkušenost — jako iniciační cestu, posedlost i zápas s vlastním vědomím.

 
Cena: Zdarma
 
(A)void Floating Gallery
Rašínovo nábřeží
120 00, Praha 2
Vizitka pořadatele 
 

Psaní pod tlakem, vlivem i na hraně sil. Literatura jako posedlost, únik i sebedestrukce. Co se stane, když se tvorba promění v absolutní nárok na život člověka? „Žádná lidská bytost není uzpůsobena dlouhodobě unést absolutno v ohraničeném stavu. Za to položit vlastní život, za plného vědomí, je oběť nejvyšší: smrt, muka, šílenství…“ Třetí festivalový večer bude patřit básníkům, kteří psaní chápali jako krajní zkušenost — jako iniciační cestu, posedlost i zápas s vlastním vědomím. Společně se přiblížíme autorům stojícím „u bran absolutna“, jejichž tvorba vznikala na hraně vyčerpání, extáze i šílenství.

Průvodcem večera bude básník a editor Robert Janda, jehož vlastní tvorba i editorská práce dlouhodobě směřují k tématu experimentální a spirituálně vyhrocené poezie. Ve své antologii Ultimátní básník u bran absolutna shromáždil texty autorů, jako jsou Arthur Rimbaud, William Blake, Paul Celan, Antonin Artaud nebo Vladimír Holan.

Robert Janda (*1966, Plzeň) je básník a příležitostný editor. Jeho tvorba vychází z poetiky experimentální poezie, zároveň však směřuje k hlubšímu zkoumání významů, jazyka a mezních stavů lidské zkušenosti. Je autorem knih Omamné odéry, Za vyplazený jazyk, Bohorovné horory či Filo pendere. Publikoval v časopisech Tvar, Host, Souvislosti, Psí víno a dalších.


Zpět na homepage