Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Zavřít reklamu
  VELKÝ DEN DĚTÍ S MATTEL

Fresh Memories: The Look

Menu
náš tip
22.03. do 04.06.
12:00 - 18:00
Centrum současného umění DOX
web
  • Omlouváme se, ale Vaše zařízení
    neumožňuje vygenerovat akci přímo.

    Pro zaslání náhradního exportu v e-mailu
    se musíte nejprve přihlásit.
Fresh Memories: The Look

Dokážete pohlédnout do očí těm, kterým válka zničila domovy a vyhnala je z nich?

Centrum současného umění DOX
Poupětova 793/1
17000, Praha 7
Vizitka pořadatele 
 

Krátký, česko-ukrajinský snímek Fresh Memories: The Look přenáší diváky skrze virtuální realitu do rozbombardovaného Charkova. Zde se tváří v tvář setkávají s místními obyvateli zasaženými válkou.

Centrem zájmu Fresh Memories: The Look jsou příběhy obyčejných lidí postižených ruskou invazí na Ukrajinu. Charkov je jedním z válkou nejvíce postižených měst v rámci celé Ukrajiny. Diváka film přenáší právě do jeho ruin, na hřiště, do nemocnice, zničeného bytu, kde mu do očí dlouze hledí místní obyvatelé. Podobnost s performancí The Artist Is Present světoznámé konceptuální umělkyně Mariny Abramovič přitom není náhodná. Pohledem z očí do očí divákovi předávají aktéři silné emoce. Zážitek navíc umocňuje to, že vše se odehrává beze slov, pouze za autentických zvuků nemocničních přístrojů nebo dětí hrajících si na hřišti, přestože všude okolo jsou pouze ruiny.

Co v nás může probudit jednoduchý pohled? Zoufalství, smutek nebo naději?

Film natočili režiséři Ondřej Moravec a Volodymyr Kolbasa v produkci kreativního studia Brainz Immersive.

Jak to funguje? VR instalace je součástí našeho výstavního prostoru, navštívit ji můžete kdykoliv během otvírací doby galerie. S nasazením VR brýlí pomáhají divákům kustodi a instruují je o jejich používání.


Zpět na homepage