Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí
Našli jsme nabídku, cos hledal nebo zpět na výpis?  

Lubomír Typlt / Tikající muž

Lubomír Typlt / Tikající muž

6/6 – 9/9 2012, Galerie hlavního města Prahy, Městská knihovna, 2. patro, Mariánské náměstí 1, Praha 1, otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, www.ghmp.cz

Mariánské náměstí 1
Praha 1, 11000
ghmp.cz
pavla.dachovska@justC.cz
Tel. 227195134

 

První pražská souborná výstava Lubomíra Typlta s názvem Tikající muž, která se koná ve druhém patře Městské knihovny, představuje autorovo dílo v mezních polaritách. Obě polohy, figurální i předmětná, jež jsou v jeho obrazech přítomné od samého počátku, se postupně spojují v dynamický celek odhalující hloubku autorova vyhroceného projevu. Ten podporuje radikální barevnost křiklavých tónů. Současné obrazy jsou podány v duhovém akordu barev – smaragdové zeleni, kraplaku a chromové žluti. Jejich zásadní složkou se stal ultramarín.

Průřez bohatou Typltovou tvorbou za posledních šestnáct let je sondou do proměňujícího se tvůrčího názoru, pro nějž je příznačných několik výrazných tematických okruhů. Autor důsledně rozpracovává prvotní témata mrtvých koček (1997–2002), sudů a stolů. Zdánlivé námětové protiklady rytmizují jeho následnou tvorbu, jeden se dotýká druhého, navazují na sebe a dále se rozvíjejí. Zásadním formálním pojítkem mezi abstrakcí a figurací se stává zmnožení, v opakování motivů je zpravidla přítomný určitý posun. Zastavené okamžiky figur či geometrických obrazců připomínají jednotlivá políčka z filmového pásu.

 

Místo konání výstavy: Městská knihovna, 2. patro, Mariánské náměstí 1, Praha 1

Termín konání výstavy: 6. 6. – 9. 9. 2012

Otvírací doba: út–ne 10.00–18.00

Vstupné: 120,– Kč plné (dospělí) / 60,– Kč snížené (studenti, senioři)

Další informace: www.ghmp.cz

 

Výstava ožívá v rytmu WWW i animace

Expresivní postavy a zobecněné předměty ožívají v rytmu hudebních klipů skupiny WWW (CD Neurobeat, 2006; Tanec sekyr, 2009), s níž autor spolupracuje na textech a vizuálním stylu. Třídimenzionální animace Davida Vrbíka na motivy Typltových obrazů tvoří, stejně jako kovové objekty, prostor, v němž se stýkají všechny roviny autorova tísnivého metafyzického světa.

Postavy Lubomíra Typlta jsou metaforou osudové bezvýchodnosti. Jedna z prvotních figur, Pinocchio, jež byla spjata s autorovou předchozí tvorbou, zosobňuje boj s vlastní marností (Alchymista, St. Anger, Metafyzik, 2004). Typlt mu propůjčoval sarkastický postoj k sobě i ke světu. Poslední roky ho zajímala problematika adolescentů, jejich podivná agresivita. Dospívající chlapci a dívky ztělesňují zárodek odcizeného a nadosobního zla, které se však netýká „hlavních hrdinů“ a jejich „příběhů“. Zlo nervózně těká ve vzduchu, oproštěné od okolního světa. Obnažené se proměňuje v nepřirozené křeče a bezvýchodné zastavené okamžiky. Divák je vystaven atmosféře blíže neurčeného strachu. Typlt pracuje podobně jako filmoví tvůrci s upřeným pohledem mimo obraz (Útěk, 2012). Motiv zděšení zůstává utajen. „Původce nebezpečí je mimo úhel divákova pohledu. Dívky běží a my na jejich tvářích vidíme paniku z nebezpečí, které jim hrozí. Každá postava stojí sama za sebe, ale je i článkem v organismu skupiny,“ popisuje Typlt své nejnovější práce.

 

Lubomír Typlt (* 1975): život a dílo do současnosti ve zkratce

Autor absolvoval vedle českých vysokých uměleckých škol (VŠUP v Praze, FaVU v Brně) také Kunstakademii v Düsseldorfu u významných profesorů Markuse Lüpertze, Gerharda Merze. Studia dokončil jako mistrovský žák A. R. Pencka. Zahraniční zkušenost autorovi poskytla příležitost seznámit se s německým expresionismem začátku minulého století, zejména s  tvorbou Lovise Corintha. Inspiračních zdrojů by se dalo najít v Typltově tvorbě mnoho – ať už jsou to munchovské postavy holek (Červené šatičky, 2011; Bílé šatičky, 2011) nebo rozvolněný rukopis upomínající na domácí tradici expresionismu (Trest, 2010; Vši I, 2010).

Lubomír Typlt od roku 1998 samostatně vystavuje v Čechách i v zahraničí. V roce 2003 se zúčastnil skupinové výstavy Perfect Tense / Malba dnes v Jízdárně Pražského hradu. Před šesti lety se konala ve druhém patře Staroměstské radnice jeho samostatná přehlídka Urychlovat nekonečno.

 

DOPROVODNÝ PROGRAM:
Lektorské prohlídky:
čt 19. 7., 16. 8. v 16.30

 

Tvořivé dialogy s uměním (víkendový program pro rodiny s dětmi)

Pro děti, ale i pro všechny další věkové kategorie výtvarné dílny s lektorkou Lucií Haškovcovou přímo v expozici – animační program se speciálními doprovodnými materiály, připravený a realizovaný edukačním oddělením. Po interaktivních prohlídkách výstav následuje výtvarná reakce – vlastní tvorba návštěvníků. Účastníci akcí se mohou seznámit s tradičními i netradičními technikami z oblasti kresby, malby, experimentální fotografie i prostorové, intermediální, akční a konceptuální tvorby. Cena 5,– Kč děti do 10 let, 20,– Kč návštěvníci nad 10 let. Akce si, prosím, rezervujte do 16.00 předchozího dne.

 

Interaktivní prohlídky pro školy

 

Možnost interaktivních prohlídek spojených s experimentální výtvarnou reakcí na výstavu, vhodné pro všechny typy škol (rezervace: lucie.haskovcova@ghmp.cz, +420 608 216 418, +420 606 612 987).

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Kurátoři výstavy: Karel Srp, Sandra Baborovská

 Architektonické řešení: Tomáš Svoboda

 Grafická úprava: Belavenir

 Redakce textů: Marta Nožková

 Anglický překlad: Ivan Vomáčka

 Instalace a produkce: Diana Brabcová, Radka Lhotáková, Kateřina Adamová, Petr Tlučhoř, Jan Pavelka, Marek Fryš, Petr Linhart, Jiří Stáhlík, Martin Krsek
Propagace: Miroslav Koláček, Michaela Moučková, Alice Lenská, Lucie Haškovcová, Růžena Karlíková

 Děkujeme Muzeu umění Olomouc a soukromým zapůjčitelům za spolupráci na výstavě.

Mediální partneři: Rádio Wave, Rádio 1, ArtMix, ArtMap, A2, Artyčok. TV, Vltava ČRo, Ateliér, Art and Antiques, Metropolis, Pragueout.cz, Žena-In

 

120 Kč
od
06. 06.
do
09. 09.
vizitka:
Galerie Městská knihovna, 2. patro
kategorie:

kultura | galerie
lokace:
Praha 1

Také by Tě mohlo zajímat:

Psalterium - kostel sv. Mikuláše

Malostranské nám.
Praha 1, 110 00
http://www.psalterium.cz

Osobní záznam Oblíbený záznam Záznam oblíbené společnosti
Přidat do oblíbených

Sdílet:

Facebook

export do kontaktů
Více výhod pro přihlášené

Pasáž českého designu

Na příkopě 860/24
Praha 1, 11000
http://www.pasazdesignu.cz

Osobní záznam Oblíbený záznam Záznam oblíbené společnosti
Přidat do oblíbených

Sdílet:

Facebook

export do kontaktů
Více výhod pro přihlášené

Sovovy mlýny

U Sovových mlýnů 2
Praha 1,
http://www.museumkampa.cz/

Osobní záznam Oblíbený záznam Záznam oblíbené společnosti
Přidat do oblíbených

Sdílet:

Facebook

export do kontaktů
Více výhod pro přihlášené

Dům fotografie

Revoluční 1006/5
Praha 1, 110 00
http://www.ghmp.cz/dum-fotografie/

Osobní záznam Oblíbený záznam Záznam oblíbené společnosti
Přidat do oblíbených

Sdílet:

Facebook

export do kontaktů
Více výhod pro přihlášené