Výstava propojuje tvorbu pedagogů Ateliéru Intermédia pražské FAMU s novým kulturním centrem Stanice 6.
Kairos – (latinsky Caerus) je v řecké mytologii bůh příznivého okamžiku;[1] nejmladší syn nejvyššího boha Dia, matka není známa. Mnoho zmínek o něm v mytologii k nalezení není, ale jako bůh příznivé příležitosti a nejpříhodnějšího okamžiku patří svým polem působnosti k nejzajímavějším.
Obecně výraz „kairos“ označuje „ve správný čas na správném místě“. Personifikací času a jeho plynutí je bůh Chronos.
V návaznosti na výstavu studentů a studentek Ateliéru Intermédia pražské FAMU se pedagogové spojení s Ateliérem Intermédia nechali inspirovat právě vznikajícím galeriijním prostorem nového kulturního centra Stanice 6 a připravili výstavní projekt Kairos.
Spojení vhodného času a místa můžeme nahlížet ve spojení již zaniklého nádraží, jehož původní funkce je spojená s časem a místem ale i ve smyslu koincidence propojování studentské a pedagogické práce, aktuálnosti témat v čase a místě a v neposlední řadě i v propojování vznikající kulturní platformou a vzdělávací institucí.
Štěpánka Šimlová - je autorkou starší generace, která na výtvarnou scénu vstupovala na počátku 90-tých let. Působí na katedře fotografie FAMU jako vedoucí ateliéru Intermédia a organizuje či spoluvyučuje v řadě dalších předmětů, jež se zaměřují na hledání nových forem a neortodoxní propojování stylů a forem.
V posledních několika letech se zabývá tématem, jež nazývá Pokusy o měření světa. Na výstavě představí objekty inspirované rozfázovanými kyvadly, jako pokusy o rozložení času, měrné podstaty světa, čtvrtého rozměru, principu lineárnosti a nevratnosti. Objekty jsou pojaty jako víceúrovňové konstrukce, s nimiž autorka pracuje kolážovitým způsobem.
Jiří Procházka - autor, patřící k právě mladé genaraci tvůrců, který má za sebou úctyhodnou řadu výstav a dalších uměleckých projektů. Několik let pracuje jako pedagog v ateliéru Intermédia, které vede společně se Štěpánkou Šimlovou. Na výstavě představí velkoformátovou malbu antického typu, tisky koní v Muybridge stylu a soubor fotografií a kreseb, jež jsou všechny inspirovány tématem obsaženým v názvu výstavy. Veronika Drahotová - etablovaná autorka české výtvarné scény, pracuje na katedře Fotografie FAMU několik let, kde vede otevřenou dílu Across Media. Ve své tvorbě se pohybuje od obrazu a instalace přes sochu a video až po performanci. Tento formální pluralismus jí umožňuje vrstevnatě zpracovávat klíčová témata, která se vzájemně prolínají a generují další otázky – ať už jde o volbu, čas či nevědomí.
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.

Teploty klesají, obliba zimních sportů stoupá. Kam v Praze na brusle? V našem článku najdete přehled nejzajímavějších míst v metropoli, kde se bruslí pod otevřeným nebem. Článek pravidelně aktualizujeme.