Škola mladých archeologů – archeologický program pro...
Muzeum hlavního města Prahy
zpět na výpis akcíStaňte se na hodinu a půl archeologem, u nás je to možné! Vyzkoušejte si práci na archeologickém výzkumu v terénu i laboratoři!
Úvodní přednáška
Na začátku programu musí být každý mladý archeolog vyškolen. Proto si budeme povídat o tom, jak archeologové pracují, jaké nástroje používají a co všechno můžeme v zemi najít. Podíváme se i na to, jak jsou archeologické nálezy v muzeu ošetřovány.
Zaměřování a zakreslování kostry
Kromě samotného kopání je pro archeologa důležité při výzkumu vše zakreslit a zaznamenat. My se pokusíme o zaměření a zakreslení kostrového hrobu. K tomu nám poslouží skládací metry, tužka a milimetrový papír.
Lepení střepů
Archeologické nálezy, především keramické nádoby, bývají často poničené a rozbité. Abychom poznali jejich původní tvar, musíme je znovu sestavit dohromady. Za pomocí lepicí pásky se nám snad podaří dát tuhle skládačku dohromady.
Určování nádob
Správný archeolog určitě pozná, jak staré jsou nalezené předměty. Zkusíme si tedy zařadit keramické nádoby do jednotlivých pravěkých kultur a období. Pomůžeme si srovnáváním originálních nádob s připravenými tabulkami.
Drcení obilí na zrnotěrkách
Jak asi vypadal život v pravěku? Můžeme si to alespoň trochu vyzkoušet. Díky experimentální archeologii se pokusíme kamennými zrnotěrkami rozdrtit obilí na mouku. Uvidíme, jak dlouho to asi trvalo…
Také by tě mohlo zajímat:
Naše speciální výběry pro milovníky městského života. Navštivte doporučené akce i místa, která stojí za to.
Teploty klesají, obliba zimních sportů stoupá. Kam v Praze na brusle? V našem článku najdete přehled nejzajímavějších míst v metropoli, kde se bruslí pod otevřeným nebem. Článek pravidelně aktualizujeme.