Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Kino pod mostem, bazén u Národního... Ožije Vltava?

poznání | 13. 4. 2013

Náplavka kolem Vltavy se zásadně mění. K řece se vrací život nejen v podobě farmářských nebo bleších trhů. Od poloviny května do konce června převezmou vládu nad Smetanovým nábřežím mezi Národním divadlem a Karlovým mostem znovu lidé, auta sem budou mít každou sobotu vjezd zakázaný. Skupina architektů přišla s ještě odvážnějším nápadem, jak Vltavu a okolní prostory probudit pomocí multifunkčních pontonů.

Autor: Lukáš Rozmajzl

[clanky/foto-1(1).jpg]
Juráš Lasovský a Zuzana Masná

Sedmadvacetiletý architekt Juráš Lasovský vnímá řeku jako páteř města. “Díky ní přeci město vzniklo a naší snahou je přitáhnout lidi zpátky k řece,” vysvětluje Juráš základní myšlenku projektu Prague Activators. Vltavu vnímá jako zápalný knot proložený středem města, který je však potřeba zapálit, tedy aktivovat v pozitivním smyslu slova.

Takovým ideálním zdrojem jisker jsou podle něj plovoucí pontony. “Náplavka nepotřebuje napevno instalované objekty jako jsou unimo buňky s obchody nebo budky na WC. Město potřebuje v určitých místech jenom aktivovat tím, že se tam přidá něco mobilního a ten prostor se rozpohybuje,” argumentuje architekt. Spolu kolegy proto přišli s nápadem, jak přivézt po Vltavě na náplavku do centra města znovu život. Navrhli koncept několika pontonů, které se mohou přistavit na libovolné místo ke břehu, plní různé funkce a navíc doplňují stávající veřejný prostor na nábřeží. Ideálně je to vidět na návrhu plovoucího kina, které by bylo ukotvené pod mostem - v noci by se na jeho pilíř promítal film a přes den by mohl sloužit jako posezení pro kolemjdoucí. Podívejte se na animaci využití. 
​ 


Vedle tohoto kulturního pontonu rozpracovali ještě variantu pro sport (s boulderovou stěnou nebo plaveckým bazénem), relax (ponton osázený stromy) a prostor pro nejrůznější workshopy. Do budoucna ale uvažují třeba i o plovoucí rozhledně. Chceme lidem nabídnout možnost, aby vnímali město z jiné perspektivy,” vysvětluje Juráš, který si rád prohlíží Prahu z paluby své pramičky.

[clanky/bazen.jpg]
bazén

[clanky/kulturni_tribuna2.jpg]
kulturní tribuna

[clanky/park.jpg]
park

Přesně před rokem se Prague Activators zapojil do architektonické soutěže v rámci mezinárodního designerského festivalu reSITE o návrh, jak říční břehy v metropoli lépe využít. Skončili sice těsně druzí, ale na svém projektu pracují dál. Prezentovali ho i na pražské radnici. “Aktivátory lze realizovat poměrně snadno, není na to potřeba ani moc peněz,” vyzdvihuje Juráš Lasovský další z předností projektu. Nyní spolu s kolegyní Zuzanou Masnou shánějí finance na pilotní ponton, kde by se odzkoušelo, jak na něj lidé v praxi reagují.

Podobný systém říčních ploch prý funguje i v Paříži, Londýně nebo Nizozemí. V poslední jmenované zemi mají s využitím vodních toků bohaté zkušenosti a Juráš přiznává, že i zde se při vymýšlení aktivátorů inspiroval, jelikož několik měsíců strávil na praxi u slavného rotterdamského architektonického studia MVRDV.

Máte nápad, kam by se ponton hodil? Máte tip na jeho využití? Napište SEM

Jak vidí náplavky v Praze architekt Adam Gebrian? Co mu na nich vadí?


O tom, že pontony na Vltavě mohou fungovat svědčí koncert Gorana Bregoviče z roku 2010.

 

přehled článků

Můžete surfovat, hrát si (třeba na bojovníky), nechat se vystrašit, zajezdit si na motokárách, prozkoumat (pod)mořský svět, vyzkoušet si lukostřelbu...

Apus Relax je nafukovací polštář do letadla s unikátním designem. Jak se na něm spí? Přijďte si to vyzkoušet do OC Nový Smíchov. Náš stánek se sedačkami z dopravního letadla najdete v 1. patře.

Labutí Jezero je představení, které publikum zbožňuje. Je to příběh o boji dobra se zlem, o síle lásky a citu překračující hranice života a smrti.