Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

DOX vystavuje umělce, který boří, oživuje a pomáhá

kultura | 18. 3. 2013

Řadový psycholog by nad Krzysztofem Wodiczkou mohl mávnout rukou - polský umělec se narodil v roce 1943 do kulis povstání Varšavského ghetta, je proto logické, že se ve své tvorbě bude vyrovnávat s válkou. A tečka.

Autor: Lukáš Rozmajzl

Wodiczko je však schopný udělat další krok a překonat takto schématicky načrtnuté hranice. Pro (dosud neexistující) Světový institut pro zrušení války například udělal architektonický návrh jeho centrály, když pařížský Vítězný oblouk obehnal ze všech stran lešením. Kompletně naruby tak obrátil památník, který podle jeho slov je oslavou a svědkem jedné z nejdestruktivnějších epizod v dějinách moderní Evropy, a změnil jeho poselství na mírové. Nově přidaná železná konstrukce obklopující padesátimetrovou stavbu by rovněž umožnila návštěvníkům zblízka si prohlédnout reliéfy historické stavby, kterou jinak turisté fotografují jen z okolních bulvárů. Navíc použitý materiál vhodně odkazuje na nedalekou Eiffelovu věž. (Dokážete si představit, že by podobné lešení vyrostlo třeba kolem mostecké věže na Karlově mostě, aby se naplno vyjevila jejich symbolika?) 

Polský umělec a čerstvý sedmdesátník se zaměřuje na veřejný prostor a raději exhibuje (v dobrém slova smyslu) pod širým nebem, než aby svá díla jen přenášel z ateliéru do galerií. Je jedním z nejslavnějších propagátorů videoprojekcí na veřejné budovy, které ale nevyužívá jen jako rozměrnější promítací plátno, ale vždy korespondují se zobrazovaným obsahem. Často se přitom dotýká sociálně kritických a opomíjených témat, jakým je třeba začleňování válečných veteránů do společnosti. 
 
Ještě dále je tato technika dovedená u projektu Out/Inside(rs), který dal jméno celé výstavě a byl vytvořen speciálně pro pražský DOX. Wodiczko v něm do českého prostředí přetavil počin, který již několikrát předvedl v zahraničí, a sice oživení soch za pomocí projekce pouze na obličej kamenných monumentů. Sochy v tu chvíli dostanou novou tvář a hlas a mohou vyprávět jiný příběh. V DOXu takto promlouvají velikáni české historie (T. G. Masaryk, Božena Němcová, Bedřich Smetana a další) "nadabovaní" bezejmennými romskými dětmi, které vyprávějí své zážitky z násilných pochodů extremistů na Šluknovsku. Symbol kořenů českého státu v instalaci bojuje se symbolem současnosti - snahou většinové společnosti vyřešit soužití s romskou komunitou.

Wodiczkův zájem o skupiny obyvatel zahnaných do civilizačních ghett bez viditelných hranic z mříží a plotů se promítá i do takzvaného sociálního designu, jehož je propagátorem. Pro menšiny (přistěhovalci, bezdomovci aj.) navrhuje přístroje, které by jim usnadnili komunikaci s okolním světem. V pražské galerii moderního umění je vystavený například prototyp multifunkčního vozítka "homeless vehicle", které lze prakticky předělat i na krytý přístřešek na spaní.

Naprosto výjimečná pak je v první Wodiczkově obsáhlé výstavě v Česku instalace skrytá v jedné z místností horního patra DOXu. V prázdném prostoru zde ze stropu zde visí tenká černá tyč, která se v nepravidelném uspořádání zrcadlí na kolemstojících zdech. Odkaz na slavný obraz Černý čtverec na bílém poli, snaha o hledání estetických zákonitostí, symbolické ztvárnění boje dobra a zla? Nebo jen snaha překročit zažité hranice a hledat nové výrazové prostředky pro svůj umělecký jazyk? 
 

 [wodiczko.jpg]

-----------

Krzysztof Wodiczko (*1943) je polský umělec působící v USA, proslulý svými velkoformátovými videoprojekcemi prezentovanými na architektonických fasádách a monumentech. Dosud realizoval více než 80 veřejných projekcí v Austrálii, Kanadě, Anglii, Německu, Holandsku, Izraeli, Japonsku, USA atd. Pedagogicky působí na Harvard Graduate School of Design (GSD) v New Yorku, dále jako hostující profesor Varšavské školy sociální psychologie. Je mimo jiné nositelem prestižní Hiroshima Art Prize. Zdroj: DOX

přehled článků

Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější akce v metropoli pro malé i velké. Poradíme vám, kam s vašimi ratolestmi v Praze vyrazit, pokud se chcete pobavit, inspirovat nebo jen utéct nudě sobotního či nedělního odpoledne.

Sauny u řeky, v Národním divadle, v obchodním centru, v kasárnách i mimo centrum. Tady je výběr těch nejlepších a nejzajímavějších saunovacích míst po celé Praze, abyste se nemuseli potit při jejich hledání na webu.

Konečně nemusíte sedět v kanclu, máte tolik nápadů na to, co dělat venku, a ono... prší! Jestli už vážně nevíte coby a koušete se doma nudou, nechte se inspirovat!