Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Beru na vědomí

přehled článků

Fotoreportáž: Jak vznikala interaktivní výstava NaFilM

doporučujeme | 13. 12. 2016

Začátkem prosince se otevřel už druhý projekt Národního filmového muzea. V paláci Chicago na Národní třídě instalovala trojice studentů Katedry filmových studií interaktivní a edukativní výstavu především o počátcích kinematografie a o vývoji animovaného filmu k umělecké svébytnosti. Na 11 fotkách si můžete prohlédnout, jak projekt Na film!2 vlastně vznikal. Portál CityBee.cz je mediálním partnerem akce.

Text a foto: Jakub Jiřiště

 

Výstava Na film! 2: V pohybu

NaFilM: Národní filmové muzeum

01.10. - 31.03.album/News_Model_News/1323/nafilm1.jpg

Na počátku byl velký opuštěný kancelářský prostor v paláci Chicago na Národní třídě, který jen ve snech realizátorů připomínal místo, v němž za pouhých několik měsíců měla vyrůst filmová výstava.

album/News_Model_News/1323/nafilm2.jpg
Bylo tak třeba vzít šikovné architekty, měřící pásma a tejpovací pásky a začít rozčleňovat prostor příčkami – zatím alespoň na dřevotřískové podlaze.

album/News_Model_News/1323/nafilm3.jpg
Ještě než jsme postavili první zdi, proměnil se prostor v improvizovaný filmový ateliér. Právě na místě budoucí filmové výstavy vznikala znělka pro kampaň na HitHitu, díky jejímuž výtěžku bylo možné zahájit výrobu exponátů.

REKLAMA: Chcete tašku s filmovou hláškou? 


album/News_Model_News/1323/nafilm4.jpg
Šikovní truhláři Zdar a Devoto tak mohli začít pracovat na smělých plánech, které byly většinou spíš hlavolamy. Například na obrovském trojrozměrném zoetropu, na němž ožívá díky principu doznívání zrakového vjemu postavička sportovce.

album/News_Model_News/1323/nafilm5.jpg
Všeumělové Jirka s Magdou naopak strávili řadu bezesných nocí budováním expresu do nové éry lidské duše, jehož cesta po trati oživuje díky pohybu, hře světel a stínů i zvuku inspirace české filmové a literární avantgardy 20. let minulého století.

album/News_Model_News/1323/nafilm6.jpg
V nově rozčleněném prostoru vzniklo místo i pro skutečné kino se vším všudy – s plátnem, které čeká na upevnění, i s milovanými nepohodlnými dřevěnými sedačkami, které pamatují pozadí našich prarodičů.

album/News_Model_News/1323/nafilm7.jpg
Filmové muzeum ovšem nestojí jen na těchto muzeálních kouscích. Naopak je v něm prostor i pro nejmodernější techniku. Stačilo koupit největší televizní obrazovku, co je k dostání, a kousek plexiskla a trojrozměrný hologram byl na světě. Jak prosté, o to větší oříšek pro nás představovala virtuální realita, v níž se na trase Praha – Londýn rodil svět virtuálních atrakcí z přelomu minulého století.

album/News_Model_News/1323/nafilm8.jpg
Atmosferické osvětlení je pro muzejní prostor požehnáním. Jeho správná instalace však není jen tak. Bez pekelně těžkých lišt pro bodová světla by prokletí kancelářského prostoru zůstalo nezlomeno.

album/News_Model_News/1323/nafilm9.jpg
Výstavní popisky jsou věda sama o sobě a další důvod k několika probdělým nocím těsně před otevřením. Nejenže musí být srozumitelné pro dítě i dospělého, Čecha i cizince, ale také se musí vejít mezi exponáty, být dobře čitelné, osvětlené a ve správné výšce. A hlavně – musí zaujmout na první pohled.

album/News_Model_News/1323/nafilm10.jpg
Vernisáž je díky skvělé společnosti příjemným zadostiučiněním po týdnech dřiny a člověk na pár hodin zapomene i na únavu z takřka nepřetržitého provozu... 

album/News_Model_News/1323/nafilm11.jpg
…ale nakonec i budovatelé filmových muzeí jsou jen lidi a tudíž konec příběhu vzniku výstavy NaFilm 2 ani nemohl dopadnout jinak.

 

Výstava Na film! 2: V pohybu

NaFilM: Národní filmové muzeum

01.10. - 31.03.

Kvíz na závěr

Kde se v metropoli promítaly první filmy? Kde sídlilo první kino a kde byly postaveny první filmové ateliéry? DOZVÍTE SE ZDE.

clanky4/6film.png

přehled článků

Můžete surfovat, hrát si (třeba na bojovníky), nechat se vystrašit, zajezdit si na motokárách, prozkoumat (pod)mořský svět, vyzkoušet si lukostřelbu...

Tento měsíc vás zadarmo zveme na svatomartinské slavnosti, týden vědy a techniky, výstavy, čokoládový festival nebo se taky na jeden den můžete podívat do pražského podzemí...

Labutí Jezero je představení, které publikum zbožňuje. Je to příběh o boji dobra se zlem, o síle lásky a citu překračující hranice života a smrti.